Kúrenie s inteligentným riadením: 5 najväčších prínosov

Inteligentný systém vykurovania

Inteligentné kúrenie pre radiátory a podlahové kúrenie

Možno teraz rozmýšľate nad tým o aký systém sa jedná, ktorý dokáže maximalizovať úspory a komfort, alebo na aký typ vykurovania je možné tento systém použiť tak, aby ste aj vy mali inteligentné kúrenie. Odpoveď je veľmi jednoduchá. Tento systém môžete použiť na akýkoľvek vykurovací systém, či už používate na kúrenie:

  • radiátory
  • podlahové kúrenie
  • plynový kotol
  • elektrický kotol
  • tepelné čerpadlo

Aké sú najčastejšie problémy, keď máte klasické kúrenie?

Zapnuté kúrenie, keď doma nikto nie je

Problém, ktorý rieši väčšina ľudí je, že si nemôžu vypínať a zapínať kúrenie vtedy, keď to potrebujú. Jednoducho aby sa zbytočne nekúrilo, keď sú v práci a doma nikto nie je. Špeciálny problém nastáva, keď ľudia nemajú presnú pracovnú dobu a domov sa vracajú v nepravidelných časoch.

V tomto prípade vám nepomôže žiadna inteligentná termostatická hlavica ani inteligentný termostat, ak ho nedokážete ovládať na diaľku pomocou aplikácie. V prípade víkendovej lyžovačky alebo dovolenky je nastavovanie každej hlavice v dome časovo náročné, preto vo väčšine prípadov sa nechá kúrenie zapnuté alebo kúrenie vypneme a zmierime sa s tým, že prídeme do studeného bytu, kde môže vplyvom vlhkosti vznikať pleseň.

Kúrenie s jedným termostatom

Nastavená teplota s jedným termostatom sa dosiahne len v miestnosti, kde sa termostat nachádza. Áno, ak máte doma bezdrôtový termostat môžete si ho premiestňovať do miestností, kde sa práve nachádzate, ale povedzme si otvorene, takéto riešenie nie je komfortné. Neustále myslieť na to, kde sa termostat nachádza a prenášať ho je podľa môjho názoru veľmi nekomfortné riešenie.

Bezdrôtové ovládanie kúrenia

Bezdrôtové ovládanie kúrenia

Manuálne zatvárenie/otváranie radiátorov

Ďalšia situácia, s ktorou sa stretávam veľmi často je, že ľudia pred odchodom z bytu zatvárajú všetky termostatické hlavice a po príchode ich otvárajú. Takto sa snažia ušetriť náklady na kúrení. Nepochybujem o tom, že týmto spôsobom ušetria, ale kto by chcel dennodenne myslieť na to, či zavrel všetky radiátory. Okrem toho prísť v zime do studeného bytu nie je veľmi príjemné. Podobná situácia nastáva pri vetraní. Vtedy aby zbytočne nekúrili pri otvorenom okne, manuálne zavrú termostatické hlavice a po vyvetraní ich znova otvoria.

Manuálne ovládanie kúrenia

Manuálne ovládanie kúrenia

Bývate v byte?

Ak bývate v byte, inteligentné vykurovanie vám dokáže priniesť oveľa viac ako si myslíte. No je tu jedna vec, na ktorú si treba dať pozor. Skôr ako začnete riešiť inteligentné kúrenie, musíte si overiť, či máte merače na radiátoroch, a aký je váš podiel fixnej a variabilnej zložky. Bez meračov na radiátoroch to nemusíte vôbec riešiť, pretože to čo vy ušetríte, to vyvetrá váš sused. Ak merače máte, mali by ste vedieť v akom pomere sú rozdelené vaše platby. Čiže do akej miery viete náklady na kúrenie ovplyvniť. Ak máte napríklad platby nastavené, že fixná zložka je 80% a variabilná 20%, pravdepodobne sa vám náklady za systém nevrátia, nakoľko aj keby ste nekúrili, zaplatíte 80% z ceny za kúrenie v pomere s inými bytmi.

Ak je však toto rozdelenie priaznivejšie, napríklad fixná zložka je 30% a variabilná 70%, potom to určite stojí za zamyslenie. V tomto prípade dokážete v značnej miere ovplyvniť variabilnú zložku a dosiahnuť úsporu až 30%. Okrem toho váš komfort bývania sa zvýši, pretože teploty v jednotlivých miestnostiach budú nastavené podľa vašich preferencií a meniť sa budú v závislosti od toho, či ste alebo nie ste doma. Jednoducho inteligentné kúrenie bude automaticky riadiť vaše vykurovanie, a vy budete šetriť.

Máte plynový alebo elektrický kotol?

Klasický kotol na plyn alebo elektrickú energiu sú najnáročnejšie na prevádzku. V tomto prípade má obrovský zmysel riešiť inteligentné riadenie vykurovania, nakoľko kotol pozná len dva režimy (kúriť/nekúriť) a nezáleží na tom, či máte radiátory alebo podlahové kúrenie. Neexistuje žiadna zlatá stredná cesta kedy kotol kúri len trochu.

Predstavte si situáciu, že idete spať a potrebujete kúriť len v spálni. Termostat máte v obývačke, čiže keď sa obývačka dostatočne vykúri, termostat kotol vypne a spálňa nebude vykúrená na požadovanú teplotu. Samozrejme môžete zavrieť radiátory v obývačke, aby sa vám spálňa vykúrila dostatočne, ale väčšinou to dopadne tak, že sa spálňa prekúri.

S inteligentné kúrenie si jednoducho nastavíte program tak, aby ste mali po celý deň ideálne teploty vo všetkých miestnostiach.

Riešenie je veľmi jednoduché. Váš aktuálny termostat vymeníte za inteligentný a v nastaveniach systému si zvolíte kedy sa má termostat zapínať/vypínať. Toto nastavenie môžete samozrejme kedykoľvek meniť cez aplikáciu. Týmto spôsobom zapnúť kúrenie nebolo nikdy jednoduchšie.
Okrem toho pri dosiahnutí nastavených teplôt v jednotlivých miestnostiach sa kotol automaticky vypne, aby ste maximalizovali úspory.

Ako vám inteligentné kúrenie vyrieši všetky vaše problémy s reguláciou teploty?

Výhody inteligentného systému vykurovania

Výhody inteligentného systému vykurovania

1.) Rýchla inštalácia bez nutnosti stavebných úprav

V prvom rade treba povedať, že tento systém je bezdrôtový, čiže sa nemusíte obávať žiadnych stavebných úprav, žiadneho vŕtania ani sekania. S touto výhodou je spojená aj rýchla inštalácia, takže využívať inteligentné vykurovanie môžete už za pár dní.

2.) Inteligentné kúrenie sa vám okamžite prispôsobí

Klasické systémy vám ponúkajú možnosť meniť teploty v určitých časoch a dňoch, ale nedokážu sa neustále prispôsobovať vašim návykom. To znamená, že kúrenie sa upravuje stále rovnako, podľa časového harmonogramu. S inteligentným systémom kúrenia sa vaše kúrenie upraví tak, aby ste maximalizovali úspory a komfort, čiže po odchode do práce sa automaticky zníži teplota v celej domácnosti, bez ohľadu na deň alebo čas odchodu.

Naopak pred vašim príchodom sa automaticky vykúria jednotlivé miestnosti tak, aby ste mali všetko optimálne vykúrené, podľa vašich požiadaviek a prišli tak do už vykúrenej domácnosti.

3.) Jednoduché ovládanie teplôt

Ak potrebujete zmeniť teplotu v akejkoľvek miestnosti, nemusíte vstať a manuálne zmeniť teplotu pomocou radiátorovej hlavice. Stačí, keď si zapnete aplikáciu v smartfóne, tablete alebo v počítači a nastavíte si požadovanú teplotu z pohodlia vašej sedačky.

Jednoduché ovládanie vykurovania

Jednoduché ovládanie vykurovania

Nech už sa nachádzate kdekoľvek, ťaháte nadčasy v práci, ste zaseknutý v premávke, na nečakanej akcií alebo sa vraciate skôr z lyžovačky, vaše kúrenie si môžete kedykoľvek ovládať jednoducho cez smartfón. Navyše môžete využívať spojenie s GPS. To znamená, že sa kúrenie automaticky vypne, keď nie je ani jeden člen domácnosti doma a pred príchodom sa začne kúriť v čase, ktorý je potrebný na vykúrenie celej domácnosti.

4.) Automatická regulácia teploty pri otvorenom okne

Po otvorení okna v miestnosti prudko klesne teplota. Inteligentné termostatické hlavice zaznamenajú tento rozdiel a ihneď uzatvárajú ventily, aby ste zbytočne nekúrili. Avšak môže nastať situácia, že ste zabudli zavrieť okno v kúpeľni a teplota rapídne klesá. Tu nastane opačný efekt, čiže hlavica naplno otvorí ventil a rozkúri radiátor, aby vám náhodou nezamrzla voda v rozvodoch. O tejto situácií vám navyše pošle správu.

5.) Efektívna úspora nákladov

Na zodpovedanie tejto otázky je potrebné uvedomiť si, že to koľko ušetríte záleží na tom, ako si nastavíte celý systém. To znamená, že kúrenie v jednotlivých miestnostiach je potrebné upravovať podľa toho, či sa tam nachádzate (napríklad, ak sa po 21:00 hod. nezdržiavate v kuchyni, automaticky sa tam zníži teplota). S inteligentným riadením vykurovania dokážete ušetriť až 20% z celkových nákladov na vykurovanie.

Čo navyše získate?

Riadiaca jednotkainteligentnom kúrení samozrejme nie je určená len na ovládanie vykurovania. Kedykoľvek si môžete systém rozširovať a upravovať podľa vašich predstáv. Či už by ste chceli ovládať zásuvky, automaticky riadiť osvetlenie, žalúzie, garážovú bránu, LED pásy, zavlažovanie, kamerový systém, atď., stačí pridať smart moduly a senzory. Maximálny počet senzorov, ktoré zvládne jedna riadiaca jednotka je až 230 a nezáleží na tom, akého majú výrobcu.

Inteligentný systém zabezpečenia

Inteligentný systém zabezpečenia

Okrem toho tento systém slúži aj ako kompletné zabezpečenie celej domácnosti a dokáže vás upozorniť na vzniknuté nebezpečenstvo (požiar, únik vody, vykradnutie) hlasným alarmom, notifikáciou alebo emailom. Možnosti sú naozaj takmer neobmedzené.

Inteligentný systém

Inteligentný systém

Ako za 7 dní znížiť náklady na energie o 20%?

Stiahnite si ebook a zistite presný postup ako šetriť 24/7, vďaka najväčšiemu pokroku v oblasti bývania.

E-book o inteligentnom vykurovaní

E-book o inteligentnom vykurovaní

ebook

Získajte zadarmo ebook TU

18402651_10206963817173501_3813910479725233665_n

Ing. Matúš Noga

Pre viac informácií o inteligentnom systéme SMARTHOME ma kedykoľvek kontaktujte:

Mobil: +421 949 280 625

Email: noga@agon-living.sk

Komentáre